Honda Civic 1.5 Vtec Turbosu, 10. Nesil Honda Civic Turbo

CivicX platformunun satış sonrası topluluklarda sadece iki yıl boyunca nasıl büyüdüğünü görmek şaşırtıcı. Platformda birkaç tane mükemmel tuning çözümü var, bir dizi mükemmel performansa sahip parça şirketi. Honda markası için gerçekten heyecan verici bir zaman.

SİZİN EN İYİ KISA YILINDA BU ÇIKIŞI BELİRTİYORUZ CİVİC 1.5 L TURBO MOTOR İÇİN YENİ PERFORMANS TURBOŞARJLARI HAKKINDA HER ZAMAN KONUŞMAKTADIR, BİZ SİZİN HAKKINDA

Yaklaşan 27WON Performance W1 Turboşarjımızın tasarım ayrıntılarını incelemeden önce, sizi eğitmek için bir fırsat sunmak istedik ve bir turboşarjın ne olduğunu, işlevini ve motor bölmenizdeki turboşarjla ilgili bazı özellikleri anlamanıza yardımcı olmak istedik.

Honda Civic 1.5 Vtec Turbosu, 2016 +

Turboşarjlar üç ana parçadan oluşur: kompresör kapağı, türbin muhafazası ve merkez mahfaza dönen tertibatı (KATRİÇ). 

Bir turboşarjın, yağ ve soğutma sıvısı hatları, contalar, atık kapağı aktüatörü vb. Gibi düzgün çalışması için ihtiyaç duyduğu başka bileşenler vardır, ancak basitlik Anlatmak için bugün bunlara girmeyeceğiz.
Bir turboşarj; En basit tanımıyla, bir kompresöre bağlı bir şaftı döndürmek için boşa harcanacak olan egzoz gazlarından, daha sonra motora başka türlü yutmayacak olan motora fazla hava gönderen enerjiyi alır. Bir turboşarj, motorun hacimsel verimliliğini% 100’ün ötesinde etkin bir şekilde arttırır ve havanın hacmi (yoğunluğu değil) başına daha fazla güç üretmesini sağlar.

Honda Civic 1.5 Vtec Turbo
Honda Civic 1.5 Vtec Turbo Katriç Örneği

Yukarıdaki resme bakarak Honda Civic 1.5 Vtec Turbosu ‘nun KATRİÇ’ ini görebilirsiniz. Sol tarafta kompresör çarkı var ve sağ taraf da türbin çarkı. Kompresör tekerleği çıkışının (tekerleğin daha büyük çapı) türbin tekerleği indükleyicisinden (ayrıca tekerleğin daha büyük çapı) daha büyük olduğunu fark edeceksiniz.

Bu tekerlek çapı oranının yükseltme kontrolü, tepki, güç kapasitesi ve yatak aşınması ile ilgisi vardır, bu nedenle bir performans turboşarjı tasarlarken bunu dikkate almak önemlidir.

Yüksek bir değer oranı (yani kompresör tekerleğinin çok büyük olması), turboşarjların genel performansını ve güvenilirliğini olumsuz etkileyebilir.

Honda Civic 1.5i Vtec Turbosu
Honda Civic 1.5i Vtec Turbo Kompresor Pervanesi

Honda Civic Base Modellerinde bulunan kompresör tekerleği SI ve CRV, 39,1 mm’lik indüktör ve 46mm’lik endüktör ile aynı boyutları paylaşıyor; Bu 72.3’te çok büyük bir trim tekerleği oluşturur. Kırpma, indüktör ve indüktör çaplarının oranıdır ve tepe basınç oranı ve destekleme tepkisi özellikleri üzerinde etkilere sahiptir. Referans olarak, daha büyük performanslı bir turbo kompresör kompresör tekerleği tipik olarak 50-60 trim tekerleğine sahiptir.

Honda Civic 1.5i Vtec Turbo Mili
Honda Civic 1.5i Vtec Turbo Mili

İşte bu, OE turboşarjlarıyla biraz daha ilginçleşiyor.

Yukarıda gösterilen görüntü, farklı bir türbin çarkı tasarımına sahip olan Civic SI ve CRV ile temel model Civic EX, LX ve Sports’ta bulunur. Her iki türbin tekerleği aynı 37 mm indükleyici çapını (daha büyük taraf) paylaşır, ancak SI ve CRV, 33.5 mm’de 1 mm daha büyük bir ekstansiyon (küçük taraf) çapa sahiptir. Sadece boyutsal bir değişim değil, bıçak sayısı ve iki tekerlek arasındaki bıçakların profili farklıdır. Bıçak profili ve sayısındaki bu fark (11’e 9) SI / CRV turbo’nun temel modeli performansta gölgede bırakmasının nedeni budur. Bir sonraki turbo tasarım blogumuzda, tekerlek tasarımının ayrıntılarını daha da genişleteceğiz.

Turbo taşıyıcı kemik sistemi

Son olarak, bir rulmanı taşıyan turboşarjın taşıyıcı sistemine hızlı bir şekilde ulaşılabilir. Modern bir içten yanmalı motorun krank miline çok benzeyen bir muylu turboşarjı, türbin şaftı ve yağlama ve radyal şaft kontrolü için yatak arasındaki çok ince bir dinamik sıvı bariyerine bağlıdır; bunlar yukarıdaki resimde iki küçük “halka”. Daha büyük olan “disk”, eksenel mil kontrolü için bir sıvı bariyerine de bağlı olan baskı yatağıdır. Kaymalı yatak sistemleri son derece basittir ve uygun yağlama uygulandığı ve iyi tasarlanmış bir tekerlek boyut oranı kullanıldığı sürece tipik olarak çok güvenilirdir.
Bu nedenle, bu blogda bir sürü büyük terim attık ve yalnızca bir turboşarjın nasıl çalıştığının yüzeyini gözden geçirdik.

www.rsturbo.com.tr olarak Gelecek Diğer Performans Turbolarını Öğrenmek için Takipte Kalın. Bizi İnstagramdan Takip Edebilirsiniz.